ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish
לגליזציה בקנדה - החוק אושר סופית

מזל טוב: לגליזציה בקנדה

שתפו את החברים

ממשלת קנדה אישרה באופן סופי את הצעת החוק ללגליזציה, וביטלה חלק נכבד מהשינויים שהכניסו בה נציגי הסנאט בשבוע שעבר. מתווה החוק הסופי לא יאפשר למחוזות השונים לאסור על תושביהם לגדל קנאביס בבית, וכן יתיר לחברות קנאביס לפרסם את עצמן באופן…

ממשלת קנדה אישרה באופן סופי את הצעת החוק ללגליזציה, וביטלה חלק נכבד מהשינויים שהכניסו בה נציגי הסנאט בשבוע שעבר. מתווה החוק הסופי לא יאפשר למחוזות השונים לאסור על תושביהם לגדל קנאביס בבית, וכן יתיר לחברות קנאביס לפרסם את עצמן באופן חופשי וללא הגבלות מיוחדות. המכירות צפויות להתחיל בחודש אוגוסט, אך ייתכן כי ידחו לתחילת חודש ספטמבר.

הצעת החוק ללגליזציה בקנדה (Bill C-45), שעברה לא מעט עליות וירידות עד שקיבלה לפני שבועיים אישור ראשוני מחברי הסנאט, אושרה אמש (ד’) באופן סופי וקיבלה תוקף של חוק מאושר הממתין ליישום.

צעד זה הופך את קנדה למדינה השנייה בעולם אחרי אורוגוואי שעושה לגליזציה מלאה של קנאביס, ובניגוד לצפי הפסימי שעלה לאחר הדיון הקודם בסנאט, המתווה הסופי כולל את כל הסעיפים שאותם התחייב ראש הממשלה ג’סטין טרודו להכניס לחוק.

גידול ביתי הוא השער ללגליזציה

לאחר שחברי הסנאט בחנו את החוק בפעם הראשונה, הוא עבר חזרה לאישור של חברי בית הנבחרים עם 45 סעיפים חדשים שנועדו להגביל לכאורה את הבעיות שעלולה הלגליזציה לגרום לערים ומחוזות שונים או לציבור הרחב.

חברי בית הנבחרים החזירו בתחילת השבוע (ב’) את ההצעה המתוקנת לאישור סופי בסנאט, והודיעו כי 13 מתוף הסעיפים הללו מבוטלים. לאחר הגשת ההצעה לא נערך בה שינוי נוסף, ולאחר שהיא שרדה הצבעת ביטול (45-35), היא התקבלה סופית ברוב של 59 תומכים מול 29 מתנגדים.

“הלילה ראינו את הסנאט עושה מהלך היסטורי”, אמר הסנאטור טוני דין (Tony Dean), שהיה אחד מתומכי ההצעה בשלביה המוקדמים, “מהלך זה מסיים 90 שנה של איסור על צמח הקנאביס, הפללה מיותרת של צרכנים נורמטיביים וגישה עתיקה של “פשוט תגידו לא” שבעיקר פשוט לא עובדת”.

אמידות לTHC
קנאביס חוקי בקנדה – עכשיו זה רשמי

בין הסעיפים שבוטלו היה סעיף אחד מרכזי שהעלה מחאה בקרב צרכני הקנאביס בקנדה, המאשר למחוזות עצמאות לאסור על תושביהן לגדל קנאביס בבתיהם או לצרוך אותו במרחב הציבורי, ולמעשה מבטל את תוכנית “4 עציצים בכל בית” שהייתה אבן היסוד של הלגליזציה בקנדה.

סעיף זה היה צפוי לפגוע באופן משמעותי בהיקף הלגליזציה, אך הוא בוטל בשל התנגדות של ראש הממשלה בעצמו, שטען כי “גידול ביתי הוא הדרך היחידה למנוע מפושעים לגרוף את הרווחים ממכירות של קנאביס בשוק השחור”, ואמר כי בלי לאפשר לתושבים לגדל קנאביס בבתיהם, לא ניתן להחל מתווה אמיתי של לגליזציה.

סעיפים אחרים שבוטלו נוגעים להגבלות שהיו אמורות להיות מוטלות על חברות קנאביס (איסור מכירת סחורת קד”מ, פרסום על שלטי חוצות וכו’), וכן בוטלה הקמת מאגר ממשלתי של משקיעים בתעשיית הקנאביס, שהיה אמור לעזור לממשלה לפקח על כך שלא נעשות השקעות בתעשייה החוקית מצד ארגוני פשיעה.

לעומת זאת, לא בוטלו הסעיפים שנועדו למנוע צריכת קנאביס בקרב בני נוער – כחלק משאיפתו של טרודו להשתמש בלגליזציה כדי לפתור שתי בעיות עיקריות: “ילדים שמשיגים מריחואנה בקלות, ופושעים שקוצרים מהם רווח”.

בראיונות שערך עם התקשורת המקומית, מסר טרודו כי הוא יודע שישנן לא מעט דעות וביקורות על מתווה הלגליזציה שאושר, אך הוא מבטיח כי ממשלתו תאסוף את כל המידע השימושי שניתן ותעקוב באופן מדוקדק אחרי התפתחות המהלך, כדי לשקול שינויים שאולי ייכנסו בו בעוד שלוש שנים.

מתי מתחילות המכירות?

למרות שהחוק החדש אושר כעת באופן סופי ולא עובר לדיונים נוספים, הודיעה הממשלה כי יישומו בשטח יחל רק בעוד 8-12 שבועות, זאת כדי לאפשר לכל המחוזות במדינה להיות מוכנים לפתיחת המכירות בהיקף מלא.

לדבריהם של בכירים בממשלת קנדה, עד תחילת חודש ספטמבר יוכלו כל תושבי המדינה לצרוך קנאביס באופן חופשי ולקנות אותו באופן חוקי מחנויות פרטיות או מספקים ממשלתיים שיבצעו מכירות באינטרנט.

ההערכות בתקשורת גורסות כי מכירות הקנאביס יחלו בפועל רק באמצע חודש ספטמבר ואפילו בתחילת חודש אוקטובר, אך הצעד המשמעותי כבר קרה: מדינה שנייה בעולם מאשרת לגליזציה מלאה של קנאביס, ונותנת קצת תקווה ואור לכולנו.

צפו: הלגליזציה הגיעה לקנדה (אנגלית)

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 0

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות