ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish
הצלחה מובטחת - 4 טיפים למגדל המתחיל

הצלחה מובטחת – 4 טיפים למגדל המתחיל

שתפו את החברים

גידול קנאביס ביתי הוא משימה פשוטה יחסית, אבל לגשת לכל הסיפור בפעם הראשונה עלול להיות דבר קצת מבלבל ומעמיס, בעיקר אם אתם מוצפים מכל הכיוונים בטיפים מורכבים ומדריכים ארוכים שנועדו לליגה קצת יותר גבוהה. אם אתם מגדלים בפעם הראשונה, הנה…

גידול קנאביס ביתי הוא משימה פשוטה יחסית, אבל לגשת לכל הסיפור בפעם הראשונה עלול להיות דבר קצת מבלבל ומעמיס, בעיקר אם אתם מוצפים מכל הכיוונים בטיפים מורכבים ומדריכים ארוכים שנועדו לליגה קצת יותר גבוהה. אם אתם מגדלים בפעם הראשונה, הנה 4 טיפים בסיסיים ביותר שיעזרו לכם בדרך להצלחה בסיבוב הראשון:

באינטרנט המודרני כבר מזמן לא חסר חומר מקצועי, ואפילו מקצועי מדי ברמה מבלבלת עבור מתחילים, הנוגע לגידול ביתי של קנאביס.

כאשר מדברים על גידול ביתי של צמחים באופן כללי, חשוב לדעת שצמח הקנאביס הוא אחד הצמחים הפשוטים ביותר לגידול, ובין אלו ששורדים בצורה הטובה ביותר בתנאי סביבה משתנים ללא “עידון” מיותר שהורג הרבה סוגים של פרחים וצמחים חלשים יותר.

לכן, גידול קנאביס ביתי הוא למעשה משימה פשוטה ביותר, שמלבד הכנה של חלל גידול (סט-אפ) והכנה מראש של עוד קצת ציוד לא דורשת כמעט כלום, לפחות לא עבור מגדל מתחיל שרק רוצה להשיג בפעם הראשונה תוצאות חיוביות כלשהן.

גם כאלה אפשר לגדל בבית, אבל תתחילו מהבסיס

עם זאת, אותו אינטרנט עמוס מידע שאמור לעזור לנו לפלס את דרכנו במהלך הגידול הראשון עלול דווקא להעיק הרבה יותר מאשר לעזור, מאחר ומרבית הפורומים והאתרים שעוסקים בגידול קנאביס מלאים עד אין קץ במדריכים, תיאוריות, שיטות, טכניקות מיוחדות וספרי רשמים של מגדלים מקצועיים, המיועדים למגדלים מקצועיים אחרים.

כמו בכל תחום אחר, גם בגידול קנאביס ישנה “ליגה” מאד גבוהה של גידול, בה מגדלים מומחים עוסקים בניואנסים קטנים וטכניקות גידול לא שגרתיות במטרה לשדרג במקצת את התוצאות.

למרות שעשוי להיות בכך ערך, דיונים על ההבדל בין 12 ל-11.5 שעות אור בשלב הפריחה או על שילוב בין סוגים שונים של דשן לא צריכים לעניין מגדל מתחיל, ולפני שאתם צוללים לחומר של הגדולים עדיף שתתחילו בבסיס.

לכן, הכנו עבורכם כמה טיפים פשוטים ובסיסיים הרבה יותר שיעזרו לכם להתמצא במה שאתם צריכים באמת להתמצא בו בתור מגדלים מתחילים:

1. בחרו את המיקום המתאים

גידול קנאביס ביתי מתבצע בדרך כלל בתוך חלל מותאם (“אוהל גידול”) שניצב בתוך חדר בבית, ויש חשיבות גדולה מאד למיקום בו בחרתם להציב את חלל הגידול – הן בהיבטים של חשיפה (אנשים שבאים לבקר בבית) והן בהיבטים של נוחות תפעול ושליטה על תנאי הסביבה.

גידול קנאביס ראשון צריך להתבצע בחלל ייעודי, אפילו ארון קטן, ולא בחלל החדר הפתוח
גידול ראשון צריך להתבצע בחלל ייעודי, אפילו ארון קטן, ולא בחלל החדר הפתוח

אם לא רכשתם חלל גידול מותאם ואתם מעוניינים לגדל בסגנון “גרילה” בתוך הבית, עדיף שתשתמשו בארון קטן או חלל סגור אחר בגובה של לפחות 1.2 מטר, שיאפשר לכם לשלוט בתנאים כמו חום ולחות בקלות יתרה.

לא מומלץ לגדל צמחים ללא חלל ייעודי סתם ככה בתוך חדר פנוי. פורמט שכזה יקשה עליכם מאד לספק לצמחים תאורה יעילה ובעיקר סביבה מוגנת ממזיקים, מה שחושף אותם להמון בעיות עוד לפני שהתחלתם.

2. תאורה היא המפתח להכל

מבין כל האלמנטים הבסיסיים של גידול קנאביס בבית, ומבלי לזלזל בחשיבותם של כל שאר הגורמים (שכל אחד מהם עלול להרוס את הצמח בתנאים לא טובים), אפשר בקלות לומר שהתאורה היא הגורם החשוב בעסק. עד שתוכלו לגדל מתחת לשמש החופשית, תאורה איכותית היא הכלי הכי חשוב שלכם להצלחה.

הרבה מהציוד המשמש לגידול קנאביס הוא ציוד שניתן לוותר עליו או להחליפו (למרות שמחירו נמוך לרוב), וכל עוד יש לכם סביבה מבוקרת שאינה אטומה לגמרי ומאפשר מעבר אוויר, תאורה היא הדבר היחיד שאתם באמת צריכים.

גידול קנאביס - מערכת התאורה
תאורה לגידול קנאביס – הדבר היחיד שאתם באמת חייבים

השתמשו בתאורה חזרה יחסית, לפחות מנורת 400w לחלל של 1X1 מטר, וזכרו כי ככל שעוצמת התאורה חזקה יותר כך גם התפרחת שלכם תהיה גדולה ואיכותית יותר. במקביל, זכרו גם שאור חזק יוצר הרבה חום ולחות גם בסביבה מאווררת, ולכן אם תבחרו במנורת 600w ומעלה תצטרכו (בקיץ) כנראה גם פתרון קירור יעיל.

מלבד תאורה מומלץ להשקיע גם במד טמפרטורה ולחות, שהוא הכלי היחיד שעוזר לבקר בצורה יעילה אחר המצב בסביבת הגידול, ומחירו (כ-30 ש”ח) הוא זניח לחלוטין בהשוואה לתמורה החיונית שהוא מפיק.

3. סיבוב ראשון – רק זרעים

אחת השאלות שמעסיקות מגדלים מתחילים, לא תמיד בצדק, היא האם להתחיל את הגידול הראשון שלהם באמצעות זרעים (עדיפות לזרעים קנויים ממותג מוכר, שהנם זרעים “נקביים”) או באמצעות ייחורים, שהם ענפים שנחתכו מצמחי “אימהות” וטופחו לכדי צמחים צעירים עצמאיים.

ישנן סיבות רבות למה עדיף להתחיל גידול מייחורים ולא מזרעים, כמו למשל העובדה שרק ייחור של צמח אם מבטיח באופן מלא המשך של הגנטיקה הטובה (שאינה ממשיכה באופן מדויק בזרעים), אבל עבור מגדל מתחיל שטרם התנסה בשום דבר בחייו, עיסוק עם ייחורים, בעיקר צעירים, עלול להיות מעיק ומורכב.

זרעים (זרעי קנאביס) - הדרך הפשוטה למגדל המתחיל
זרעים – הדרך הפשוטה למגדל המתחיל

במקום זה, מגדלים מתחילים יוכלו להתחיל בקלות ובלי סיבוכים מיותרים בעזרת הנבטת זרעים, שהנם לא רק קלים הרבה יותר להשגה מאשר ייחורים, אלא גם הרבה יותר פשוטים “לתפעול” וכמעט שלא דורשים שום תשומת לב או כישורי גינון.

את החסרונות שכרוכים בשימוש בזרעים, כמו למשל האפשרות שחלק לא ינבטו או שבטעות ייצא לכם איזה זכר תועה בין כל הנקבות, תשאירו למומחים שמודאגים מסיכונים סטטיסטיים חריגים. אתם תישארו בראש של מתחילים ותהיו שמחים עם התוצרת שתצא לכם בסוף המחזור.

4. ביי דה בוק – תעבדו בדיוק לפי טבלאות וזמנים

אחד מהדברים ש”מומחים” למיניהם הכי אוהבים להתעסק בהם, ואיתם, הוא שינוי של לוחות זמנים, כמויות דשן ומים, לוח זמני התאורה וכל דבר תמים ומסכן בחלל הגידול שאפשר להתעסק איתו, כביכול בשביל לשבור את “התקרה” המקובלת.

חשוב לזכור שכל המידע הרשמי הזה (טבלאות דישון, לו”ז תאורה בסיסי וכו’), שאמנם בהחלט ניתן לשינוי ואינו חקוק באבן אך במקביל גם מבוסס על הרבה יותר תוצאות מאשר אותם “מומחים” השיגו בשיטות שלהם, הוא הדרך הקלה והפשוטה ביותר להשיג תוצאות טובות יחסית ללא סיכונים.

גידול קנאביס ביתי בארקנסס
לתוצאות טובות ללא סיכון – עקבו אחרי הנתונים הרשמיים של הספקים

כל עוד אתם מחשיבים מעצמכם מגדלים מתחילים, תעשו לעצמכם טובה ואל תתעסקו בשום שינויים לפני שהשגתם תוצאות טובות בפעם הראשונה לפחות. עד אז, תמשיכו עם הכמויות, הזמנים והנתונים הרשמיים שקיימים על גבי המוצרים שאתם משתמשים בהם.

הנתונים הנ”ל כוללים למשל את אורך תקופת הצמיחה והפריחה של הזן המסוים שבחרתם לגדל ולכמות הדשן המסוים בו בחרתם להשתמש. עקבו אחרי המספרים שמוצעים על ידי הספק, הן של הזרעים והן של הדשן, ותראו שלא צריך שום שינוי כדי להצליח בגדול.

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 0

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות