ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish

אל משנה תודעה: הלגליזציה עוברת במגרש הכדורסל

שתפו את החברים

מעל 85% משחקני הכדורסל המקצוענים בארה”ב משתמשים בקנאביס אחרי שהעונה המפרכת מסתיימת, אבל שילוב הסטיגמות על “סם מסוכן” וצעירים אפרו-אמריקאיים נתן להם שתי ברירות – ליטול את התרופה או להסתכן בהשעייה. היום, שחקן עבר אחד פורץ את הדרך לשינוי –…

מעל 85% משחקני הכדורסל המקצוענים בארה”ב משתמשים בקנאביס אחרי שהעונה המפרכת מסתיימת, אבל שילוב הסטיגמות על “סם מסוכן” וצעירים אפרו-אמריקאיים נתן להם שתי ברירות – ליטול את התרופה או להסתכן בהשעייה. היום, שחקן עבר אחד פורץ את הדרך לשינוי – והכל בהשראת סבתא.

עד לשנים האחרונות, שיח חופשי ופתוח בנושא קנאביס בספורט היה בגדר טאבו כמעט מוחלט. אמנם כולנו יכולים לשער כי השימוש בקנאביס בקרב ספורטאים הוא נפוץ במיוחד כבר עשורים, אך זה תמיד נשאר בתוך הקבוצה או המועדון.

בשנים האחרונות, עם הצמיחה במחקר הקנאביס הרפואי והשימוש בו להתמודדות עם כאבים ודלקות, ספורטאים רבים, שסובלים לא פעם מכאבים כרוניים בזמן הקריירה ולאחריה, החלו לצרוך את הצמח לצורך טיפול עצמי.

ליגות הספורט המקצועניות בארה”ב מייחסות בתקופה האחרונה חשיבות רבה לחיים שאחרי הקריירה, ולהתמודדות עם המחלות או הפגיעות שנגרמות בגלל העומס הרב על הגוף.

השימוש בקנאביס עדיין אסור במרבית הליגות הללו, אך העונשים שהן מטילות על השחקנים (בין קנס להשעיה ממשחקים בודדים) די מגוחכים, בוודאי בהשוואה לסמים חברתיים אחרים. כעת, ייתכן שאחת הליגות המרכזיות בספורט האמריקאי, ה-NBA, נמצאת בדרך לצעד גדול יותר בשינוי הגישה כלפי הצמח הירוק.

נביא הבשורה – שחקן במיל’ ויזם

מי שהבין את רוח התקופה כבר לפני מספר שנים היה אל הארינגטון (Al Harrington), שחקן כדורסל ששיחק בליגת ה-NBA במשך 16 עונות (1998-2014) והשתתף במאות משחקים.

הארינגטון, שלדבריו מעולם לא ניסה מריחואנה לפני כן, זיהה את הפוטנציאל העסקי הטמון בצמח ובמוצריו, ולצידו גם פוטנציאל רפואי שעשוי לעזור לרבים מחבריו הספורטאים.

כמו רבים שלא עישנו קודם, הארינגטון “גילה” את סגולותיו של צמח הקנאביס בהקשרים משפחתיים. בראיון לאתר GQ.COM, הוא מספר שסבתו החולה בגלאוקומה ובסכרת, הגיעה לבקרו בזמן ששיחק בדנבר, קולורדו, וכשראה את כמות התרופות שהיא נאלצת לקחת, הציע לה לנסות קנאביס, שהפך חוקי במדינה זמן קצר לפני כן.

הארינגטון. נלחם בשביל השחקנים

בתחילה סבתו של הארינגטון התנגדה בתוקף לרעיון, בעיקר בשל דעות קדומות על הצמח, אך בתום כמה ניסיונות שכנוע התרצתה, וניסתה לעשן את הצמח.

ההארה, לדבריו של הארינגטון, הגיעה זמן קצר מאוחר יותר, כשראה את סבתו יושבת ובוכה. כששאל הארינגטון “למה את בוכה סבתא?”, ענתה כי זו פעם ראשונה מזה שלוש שנים, שהיא מצליחה לקרוא את התנ”ך.

באותו הרגע הבין הארינגטון את העוצמה הגדולה שטמונה בצמח, והחליט שהוא חייב לקחת את העניין לידיים. הוא חקר עוד בנושא, וגילה סיפורים רבים על ילדים ומבוגרים שהקנאביס הציל את חייהם. בינואר 2018 כתב את המאמר “9 סיבות להפסיק את המלחמה במריחואנה”.

בסופו של דבר, אחרי מחקר מאומץ, החליט הארינגטון לפתוח חברה שמוכרת שמן קנאביס – Viloa Extracts, שנקראת על שם סבתו. בזמן הקרוב אמורה החברה להתחיל לשווק מיכלי שמן מוכנים לווייפווייזרים, וגם להתחיל למכור פרחים, ג’וינטים מגולגלים ומאכלי קנאביס שונים.

ממטופל למטפל

לאחר שהחליט לפרוש מכדורסל, עבר הארינגטון ניתוח כושל ברגלו, בעקבותיו סבל מזיהום חמור. עקב הכאבים והטיפולים הקשים שעבר, החליט לנסות CBD, ולדבריו מאז הוא לא נגע יותר במשככי הכאבים הנוראיים.

למרות רצונו ההתחלתי לפרוש, בהשפעת ה-CBD הוא הצליח למשוך עוד שנתיים בליגה קשה ואינטנסיבית כמו ה-NBA. שחקנים רבים אחרים עושים זאת במחשכים, ולא בפומבי כמו הארינגטון, אך השימוש בקנאביס, גם כאמצעי רפואי, עולה בצורה דרסטית בליגות המקצועניות בארה”ב.

כמו יזם אמיתי, הצליח הארינגטון לצאת מהמצוקה שבה היה שרוי, לעבר הזדמנות עסקית חדשה ומבטיחה. הוא הקים את חברת Harrington Wellness, שמייצרת ומוכרת מוצרי CBD.

שגריר של הצמח

באחרונה הארינגטון החל לעשות לובי במשרדי ה-NBA וה-NFL (ליגת הפוטבול המקצוענית), למען הוצאת הקנאביס מרשימת הסמים האסורים לשימוש בליגות.

הטענה המרכזית אותה מציג הארינגטון לבכירי הליגה, היא שבחלק מהמדינות המריחואנה כבר חוקית, או לפחות חוקית לשימוש רפואי, אך למרות זאת, שחקן שיעשן בתחומן עובר על חוקי הליגה.

בלב הקונצנזוס – השינוי יבוא מהספורט?

בניגוד לשנים עברו, בהן היחס לקנאביס היה אמנם קל יותר מלסמים אחרים אך עדיין לא הביא בחשבון לגליזציה משום סוג, הליגה חייבת כעת להתאים את התקנות המקצועיות שלה כלפי קנאביס חוקי.

הארינגטון קיבל תמיכה מאחת מאבני היסוד בספורט המקצועני האמריקאי – דיוויד סטרן (David Stern), הקומישינר (נציב הליגה) הקודם של ה-NBA, ומי שהגדיר מחדש את התפקיד בספורט האמריקאי והפך את ה-NBA לאחת מהליגות העשירות בעולם.

בשיחה עם הארינגטון, סטרן הסכים שצריך להסיר את הקנאביס מרשימת הסמים האסורים בליגות המקצועניות. לדעתו של סטרן, ששמע מהארינגטון על התרומה הרפואית של הצמח, אין לאסור על טיפול רפואי שעשוי לעזור לשחקנים להתאושש מפציעות, ובכך לסייע להם להאריך את הקריירה שלהם בשנה או שנתיים נוספות.

האזינו לשיחה ההיסטורית – סטרן מודה ביתרונות הקנאביס

כאן כדאי לציין שבעבר הרחוק שחקני ה-NBA, שהיו אז רק במעמד של שחקנים חצי-מקצועניים, הרבו להשתמש בסמים רבים, ביניהם גם בקנאביס, ובעקבות כך יצא לליגה שם רע, והאוהדים הצביעו ברגליים.

השינוי וההחמרה בגישה, היו דווקא בניצוחו של אותו דיוויד סטרן, ששלט בליגה ביד רמה לאורך עשורים. היום סטרן כבר לא מחזיק בתפקיד, אך לדעתו עדיין יש משקל רב בהנהלת הליגה.

לכן, כשסטרן קורא לארגוני השחקנים להעמיד את הנושא בפני הנהלות הליגות ולהיאבק עליו, אם הם מרגישים שזה אכן עשוי לעזור להם, אפשר לחוש שיש שינוי אמיתי בגישה.

אחרי שנים שבהן קנאביס ואתלטים שחורים נראו בעיקר מבעד למשקפיים של גזענות ודעות קדומות, הגיעה השעה להסתכלות שפויה ובריאה ונראה ששינויים חיוביים נמצאים מעבר לפינה. בקרוב אצלנו בליגת העל?

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 0

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות