ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish
אימוג'ים סטלנים

7 צמחים בטבע שמכילים קנבינואידים וטרפנים

שתפו את החברים

יחד עם העליה בכמות המחקרים של קנבינואידים בשנים האחרונות, החוקרים פונים לחפש את החומרים הפעילים שבקנאביס הקנבינואידים, גם בצמחים אחרים שחלקם ידועים כבר שנים רבות כבעלי תכונות רפואיות.  ישנם מספר צמחים המכילים מרכיבים עם השפעה דומה לזו של קנבינואידים, החומרים הפעילים…

יחד עם העליה בכמות המחקרים של קנבינואידים בשנים האחרונות, החוקרים פונים לחפש את החומרים הפעילים שבקנאביס הקנבינואידים, גם בצמחים אחרים שחלקם ידועים כבר שנים רבות כבעלי תכונות רפואיות. 

ישנם מספר צמחים המכילים מרכיבים עם השפעה דומה לזו של קנבינואידים, החומרים הפעילים בקנאביס. הידועים מביניהם הם קיפודנית, פלפל שחור, ועץ הקקאו. לא מדובר באותם קנבינואידים בקנאביס אך גם להם יש השפעה חיובית על המערכת האנדו-קנבינואידית.

פיטו-קנבינואידים – הם קנבינואידים המיוצרים על ידי צמחים.

אנדו-קנבינואידים – הם הקנבינואידים המיוצרים בגוף האדם ובבעלי החיים.

קנבינואידים סינתטיים – הם קנבינואידים המיוצרים במעבדה.

המערכת האנדו-קנבינואידית היא מערכת העברת אותות, בעלת פעילות מוחית והשפעה על מגוון תפקודים ומערכות בגוף האדם. היא אחראית על האיזון בגוף ובמוח. למערכת הזאת פונקציות שונות, כמו הסדרת שינה, תיאבון, תפקוד מערכת החיסון, מצב הרוח, וכאבים.

כאמור קיימים צמחים נוספים בעלי סגולות דומות הנה כמה מהם:

קקאו

קקאו עשיר באנדדמיד, שזה אנדו-קנבינואיד המופק באופן טבעי במוח האנושי, ומסדיר מצב רוח, זיכרון, תיאבון, ותפיסת כאב. אננדמיד ידוע כנוירוטרנסמיטר “אושר” מכיוון שהוא גורם לאופוריה  כאשר הוא משוחרר – הוא נקרא לעתים קרובות הגרסה הטבעית של הגוף ל-THC.

עוד על הקשר בין שתיית קפה וקנאביס

רוזמרין

רוזמרין, פלפל שחור, וקנאביס, מכילים טרפן משותף בשם ‘בטא-קריופילן’ שנקשר לקולטן CB2 במוח, אשר דומיננטי עבור התפקוד התקין של המערכת החיסונית, טרפן זה גם אחראי בין היתר על הארומה והטעם בצמחים אלו.

הרוזמרין מעלה את מצב הרוח תוך פרק זמן קצר ומעלה באופן מובהק את רמת האנרגיה בגוף. הוא עוזר להתעוררות ממצבים של קיפאון וחולשה נפשית, יציאה ממצבים של דכדוך והתכנסות פנימית, והתמודדות אל מול פחדים וחרדות. האפקט המרומם והמשחרר של הרוזמרין מתאים לשחרור מחוויות יומיות לא נעימות.

שימוש בצמח עשוי להתאים למגוון של פתולוגיות המקושרות לחולשה נפשית ופיזית, על רקע מצבים של מתח ממושך וקושי מנטלי מול התמודדות עם גירויים חיצוניים מהסביבה, כמו למשל: כאבי ראש, בעיות שינה, עצבנות, דיכאון, חולשה נפשית ועוד. במקרים הללו ישנה חשיבות רבה לשילוב נכון עם צמחי מרפא אחרים.

מבחינה פיזיולוגית – הרוזמרין גורם להנעה של תהליכים ומקצבים ביולוגיים שונים. הרוזמרין יתאים במקרים של זרימת דם לקויה, ספיגה לקויה במערכת העיכול ותהליכי עיכול איטיים (לרבות עצירות), בעיות נפוצות במערכת הנשימה (זיהומים / ליחה / כיווצים) ועוד. כוס תה עם רוזמרין בטוח יעשה לכם טוב על הלב.

גם פריחת הרוזמרין מעלה ריח דומה לזה של פרחי הקנאביס

פלפל שחור

 

לפלפל השחור יש הרבה במשותף עם צמח הקנאביס, שניהם מכילים את אותו טרפן שאחראי לריח החזק של זני ה-KUSH, הטרפן מתקשר לקולטן ה-CB2 במוח, והוא בעל תכונות אנטי דלקתיות חזקות המסייעות להקל על כאבי מפרקים ואוסטיאופורוזיס.

קווה-קווה

שיח רב שנתי ממשפחת הפלפלים שנחשב גם שצמח מרפא. השורשים וגבעול הצמח מכילים לקטוניים, מהם מכינים משקה הגורם לתחושה של רוגע. המשקה נצרך בעיקר באוקיינוס השקט של פולינזיה, אחת משלוש קבוצות האיים הראשיות באוקיינוס השקט. הצמח יעיל בטיפול בחרדה, עצבנות, נדודי שינה, מתחים נפשיים ופיסיים, ופועל על קולטן ה-CB1 במוח שהוא גם הקולטן של הקנבינואידים השונים מצמח הקנאביס.

הקווה-קווה הוא צמח אנטי דלקתי ומשתן, ועל כן עוזר בדלקות בשלפוחית השתן, שיגדון ( דלקת מפרקים כרונית), סינוסיטיס, ודלקת ערמונית. למרבה הפלא הצמח גם עוזר להקלת כאבים ומשתמשים בו להקלה בכאבי מחזור, וכאבי שרירים. שימוש רב עלול להוביל לבעיות ראיה, שרירים, יובש בעור, קשקשים, ולהפרעות במערכת העיכול.

הקווה-קווה נחשב בעצמו בצמח מרפא בעל סגולות ייחודיות

טחבי כבד יפנים וניו-זילנדים

טחבי הכבד (Liverworts)הם קבוצה של צמחים שמזכירים בצורת הגדילה שלהם כבד, ומכאן גם השם. המחקר הראשון על תרכובות הקנבינואידים בטחבי כבד פורסם לפני כמעט שני עשורים. חוקרים מצאו כימיקל שדומה באופיו ל-THC בטחבי כבד יפניים וניו זילנדים בשם פרוטנטיאנה (Perrottetinene) וחומצת פרוטנטיאנה בהתאמה. ממחקרים שנעשו לאחרונה עולה כי הם מפעילים את המערכת האנדו-קנבינואידית ממש כמו התרכובות בקנאביס.

radula_complanata_100108a

מאקה

המאקה הינו צמח רב שנתי ממשפחת המצליבים, הנפוץ בחלקים הגבוהים של האנדים. שורש המאקה ידוע ברפואת הצמחים כמזון-על ומכיל פחמימות מורכבות, סיבים תזונתיים, חלבונים וחומצות אמינו, שומנים, ויטמינים, מינרלים ורכיבים אורגניים נוספים. בקרב בני האינקה והכובשים הספרדים, שימשה המאקה לא רק כמרכיב תזונתי אלא כבעל יכולת רפואית לטיפול בחולשה, עקרות, מחלות ממושכות, שיפור הפוריות אצל נשים וגברים, חיזוק נשים במהלך הריון, ועוד.

רבים מהצמחים שהזכרנו כאן מכילים תרכובות שמפעילות באופן ישיר את קולטני הקנבינואידים. וצמחים אחרים מכילים תרכובות שמתנהגות כמו CBD, תרכובות נטולת השפעות פסיכואקטיביות כמו THC. ל-CBD פונקציות רבות, אחת מהן לחסום אנזים שמפרק אנדו-קנבינואידים (FAAH).

האנדו-קנבינואידים הם למעשה ה-THC שהגוף מייצר, מניעת הפירוק שלהם מגדילה את כמותם במערכת הגוף. תרכובות במאקה שנקראות N-benzylamines חוסמות את אותו אנזים – FAAH.

קנבינואידים

כמהין שחור

פטרייה הגדלה מתחת לפני הקרקע וצומחת מעלה. למציאת הפטרייה נהוג להשתמש בחזירים ובכלבים מאולפים, מאחר שאלה נחנו בחוש ריח מפותח דיו כדי לאתרה ולחפור אותה מהאדמה. חוקרים איטלקים מצאו שהכמהין השחור מייצר אננדמיד, שידוע גם כמולקולת האושר, אותה גילה פרופסור רפאל משולם.

אך באננדמיד נמצא יותר מהפקת תחושת אושר, הוא משלב אזורים במוח שאחראים על זיכרון, מוטיבציה, תהליכי חשיבה ושליטה בתנועה. כמו כן הוא ממלא תפקיד חשוב בכאב, תאבון ופוריות ומסייע בהתפשטות תאים סרטניים. 

מה שמעניין הוא שהפטרייה מייצרת אננדמיד מבלי שיהיו לה קולטנים פנימיים שיעוררו השפעה ביולוגית, מה שהוביל את החוקרים להאמין שהכמהין פיתחה אננדמיד כמנגנון למשוך חיות למצוא אותה ולעודד את התפשטותה על ידי שחרור נבגי פטריות.

קנבינואידים

עכשיו נותר רק לקוות שהרשות למלחמה בסמים לא תוציא את הצמחים האלה מחוץ לחוק.

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 0

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות