ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish
טרפנים

קנאביס ו – 5 טרפנים שכדאי לכם להכיר 

שתפו את החברים

טרפנים, אותם מולקולות טעם וריח המופקים ע”י צמחים רבים בטבע, הם הגורם להיווצרות הניחוח המיוחד של פרחים, צמחים ותבלינים ולהם גם חשיבות רבה בתקשורת בין צמחים למאביקים שלהם. טרפנים מצויים גם בצמח הקנאביס והם בעצם הגורם לכך שזנים כמו Super Lemon…

טרפנים, אותם מולקולות טעם וריח המופקים ע”י צמחים רבים בטבע, הם הגורם להיווצרות הניחוח המיוחד של פרחים, צמחים ותבלינים ולהם גם חשיבות רבה בתקשורת בין צמחים למאביקים שלהם. טרפנים מצויים גם בצמח הקנאביס והם בעצם הגורם לכך שזנים כמו Super Lemon Haze ו-Pineapple Express  מזכירים בריחם משקאות טרופיים ולזנים כמו Blue Dream ו-OG Kush ארומה המזכירה ניחוח מעופש.

עד היום זוהו בצמח הקנאביס מאות טרפנים שונים ולכל זן של קנאביס פרופיל טרפנים הייחודי לו המונה עשרות של טרפנים במינונים שונים. פרופיל הטרפנים הייחודי לכל זן הוא זה שיוצר את הריח והטעם הייחודיים שלו. אך הדבר המעניין באמת הוא הסגולות הנוספות המיוחסות לטרפנים בכלל ולטרפנים המצויים בקנאביס בפרט. בשנים האחרונות מקבלים הטרפנים הרבה תשומת לב מכיוון שחלקם בעלי פעילות פרמקולוגית ניכרת בגוף ואפילו נקשרים לאותם קולטים אליהם נקשרים הקנבינואידים.  אותם קולטנים המצויים בגוף האדם ואחראים בין היתר על הפעלת המערכת האנדו-קנבינואידית, שלה מיוחסות הפעילויות הטיפוליות המיוחסות לצמח הקנאביס.

פרופסור איתן רוסו טען במחקריו כי לטרפנים חשיבות רבה מאוד ב”אפקט הפמליה”, מונח אשר מתאר את החשיבות של מכלול אלפי הרכיבים המצויים בקנאביס והסינרגיה ביניהם על השפעותיו הרפואיות המדוברות של הצמח. ניתן בעצם להבין כי לפרופיל הטרפנים הייחודי של כל זן קשר ישיר עם ההשפעה והסגולות הרפואיות שלו. דוגמה טובה לכך היא ההבדל המשמעותי בהשפעה של  זני קנאביס אינדיקה לזני קנאביס סאטיבה. לזני הסאטיבה מיוחסת השפעה מעוררת ותודעתית בעוד לזני אינדיקה השפעה מרדימה וגופנית. אך גם בהשוואה בין זן אינדיקה וזן סאטיבה בעלי פרופיל קנבינואידי זהה (אחוזי THC וCBD זהים) ניתן בבירור להבחין בהשפעה שונה לחלוטין של השניים על הצרכן. מכאן בעצם  ניתן לשער כי קבוצות חומרים נוספות הן האחראיות על ההבדלים המשמעותי בהשפעה, במיוחד פרופיל הטרפנים  הייחודי של כל זן.

אז הנה כמה טרפנים שכדאי לכם להכיר:

לימונן – Limonene %d7%9c%d7%99%d7%9e%d7%95%d7%a0%d7%9f

ללימונן ארומה וטעם של פירות הדר והוא מצוי בזני סאטיבה רבים. השימוש בו נפוץ בארומתרפיה כמרומם מצב רוח וכמקל על מצבי דיכאון. סביר כי ללימונן תפקיד מרכזי באופוריה המרוממת המקושרת עם זני סאטיבה. הוא גם ידוע כבעל סגולות אנטי בקטריאליות, אנטי פטרייתי וכאנטי סרטני. הלימונן יכול גם להקל על חומציות בקיבה ועוד בעיות עיכול. מקורות טבעיים אחרים ללימונן כוללים פירות הדר וצמחים כמו נענע ורוזמרין.

לינאלול –Linalool %d7%9c%d7%99%d7%a0%d7%90%d7%9c%d7%95%d7%9c

הלינאלול מצוי בלמעלה מ-200 סוגים שונים של צמחים ומקושר בעיקר עם לבנדר אך אינו מצוי רק בצמח סגול זה אלא גם בזנים הסגולים האהובים Grand Daddy Purple ו-Purple Kush. הלינאלול משמש כמרכיב מרגיע בשמנים ארומטיים רבים והוכח כמפחית חרדה וכאב. בדומה לקנבינואיד  CBD, ללינאלול יתרונות קליניים כגון הפחתת פרכוסים ואפילו סגולות אנטי בקטריאליות העשויות לעזור לטפל בגורמים למחלת האקנה.

פינאן – Pinene %d7%a4%d7%99%d7%a0%d7%90%d7%9f

אלפא פינאן, אחד מנגזרות הכימיות של הפינאן, הוא הטרפן הנפוץ ביותר בטבע ונמצא בכמות משמעותית מאוד בשרף של עץ האלון. הפינאן פועל כדוחה מזיקים בעצי מחט והוא האחראי לטעם האורני והטרי המצוי בזנים כמו Chemdawg ו-Trainwreck. הפינאן ידוע כפותח סמפונות עוצמתי ויכול לסייע בטיפול באסטמה. בקנאביס מסייע הפינאן לזני הסאטיבה ביצירת האפקט המעורר המקושר להם ועשוי להפחית תופעות לוואי המקושרות לTHC כמו אבדן הזיכרון לטווח קצר.

טרפינאול – Terpineol %d7%98%d7%a8%d7%a4%d7%99%d7%a0%d7%90%d7%95%d7%9c

טרפינאול מתואר כבעל ניחוח פרחוני המזכיר פריחת הדרים ולילך. בקנאביס מצוי בדרך כלל לצד הפינאן אשר מתגבר על הארומות העדינות שלו. הטרפינאול גורם לתחושת נמנום ורצון לנוח ומצוי בעיקר בזני אינדיקה. זנים אפגניים רבים מכילים טרפינאול במינונים גבוהים. מבחינה רפואית הוא בעל פוטנציאל לסיוע בפתרון בעיות שינה וידוע כמטשטש כללי.

מירסן – Myrcene טרפנים

המירסן מביא את הניחוח והטעם הבואשי/אדמתי לקנאביס. מצוי בשפע בצמח הכשות, שהוא בן דודו של הקנאביס. למירסן השפעה מטשטשת והוא ידוע כעוזר לבעיות שינה. המירסן גם עשוי לפעול בסינרגיה עם הTHC וכאשר שני המולקולות משולבות יחד הן יוצרות השפעה חזקה יותר משל הTHC לבדו. מירסן מצוי גם במינונים גבוהים במנגו, מה שמסביר את האפקט המוכר של העצמת ההשפעה של הקנאביס כאשר אוכלים מנגו בסמוך למועד צריכתו.  מדענים מאמינים כי למירסן תפקיד חשוב בהשפעות המרגיעות המיוחסות לזני אינדיקה. ארומת המירסן מתוארת כפירותית, ואדמתית המזכירה ציפורן וצמחיה ירוקה.

אביחי אלבז הוא מנהל שיווק באיבנה טכנולוגיות

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 0

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות