ArabicDutchEnglishFrenchGermanHebrewRussianSpanish
מערכת הידרו לגידול קנאביס הידרופוניקה

גידול קנאביס הידרו – הידרופוניקה וקנאביס – כל מה שצריך לדעת

שתפו את החברים

מגדלים בבית – מערכות הידרופוניות למגדל המתחיל שכדאי להכיר. מערכות הידרופוניות למגדל המתחיל עלולות להישמע כמו עניין מסובך, אבל בפועל יש כמה מערכות שמציעות לא רק תוצאות מעולות אלא גם חיים קלים  הידרופוניקה וקנאביס – מערכות הידרופוניות, גידול קנאביס ביתי…

מגדלים בבית – מערכות הידרופוניות למגדל המתחיל שכדאי להכיר. מערכות הידרופוניות למגדל המתחיל עלולות להישמע כמו עניין מסובך, אבל בפועל יש כמה מערכות שמציעות לא רק תוצאות מעולות אלא גם חיים קלים 

הידרופוניקה וקנאביס – מערכות הידרופוניות, גידול קנאביס ביתי הוא תחביב שאחד היתרונות הגדולים שמאפיינים אותו הוא פשטות וקלות ומינימום השקעה ומאמץ. מסיבה זו, חלק גדול מהמגדלים הביתיים שעוסקים בתחום נמנעים מעיסוק עם נושאים “מסובכים” כמו מערכות CO2 (פחמן דו חמצני) או מערכות גידול הידרופוניות שדרושים מעט למידה לפני תחילת העבודה.

אכן, מערכות הידרופוניות לגידול קנאביס סובלות מעט ממעמד “יוקרתי” שיוצר אצל מגדלים חדשים ופוטנציאליים את הרושם שלא שווה להתעסק בתחום, משום שהוא לכאורה לא ידידותי למשתמש, בעיקר למגדל המתחיל. עם זאת, המצב בפועל שונה לחלוטין, והאמת שיש דבר כזה מערכות הידרופוניות למגדל המתחיל, והוא אפילו פשוט מאד הידרופוניקה וקנאביס מעולם לא היו פשוטים יותר.

שווה להכיר: הנה 3 מערכות הידרופוניות למגדל המתחיל שאתם יכולים לרכוש בכל סניף של ציוד לגידול ביתי ואפילו להזמין אליכם הביתה.

הידרופוניקה וקנאביס –  3 מערכות הידרופוניות למגדל המתחיל – DWC, מגש הצפה ו-WaterFarm

המערכות ההידרופוניות נבדלות זו מזו מאד באופן השימוש ובעיקרון הפעולה, ולכן כדאי לחשוב על מה שמתאים לצרכים שלכם או לסט-אפ שתכננתם. בכל מקרה, מצע הגידול בו נעשה שימוש במערכות אלה הוא מצע הידרופוני מסורתי כמו למשל הידרוטון.

הנה קצת מידע בסיסי אודות 3 מערכות הידרופוניות שמתאימות למגדל המתחיל והדרך שבה הן פועלות:

  1. מערכת WaterFarm (“חוות מים”)

מערכת WaterFarm היא מערכת השקיה אוטומטית וסגורה, המורכבת מעציץ אחד גדול שמכיל עד 2 צמחים (בגידול קנאביס עדיף להסתפק בצמח אחד גדול יותר) ומאפשרת גידול בתצורה כמעט אוטומטית לחלוטין עם צורך בבקרה בסיסית בלבד – מה שהופך אותה למערכת אופטימלית עבור מגדלים מתחילים.

הצמח/ים שגדלים במערכת WaterFarm יושבים בתוך “טבעת” תומכת שמדמה עציץ קטן יותר שמונח בתוך העציץ הגדול, ונותן לצמח מסגרת תומכת לצמיחה מואצת, ביחד עם דישון אופטימלי ב-360 מסביב לכל בסיסו. העציץ הגדול מלא כולו במצע הידרופוני כגון הידרוטון, מה שמאפשר לצמח מרחב עצום להצמחת וטיפוח מערכת שורשים מסועפת ואיתנה.

החלק ההידרופוני של המערכת הזו הוא פשוט ביותר לתפעול, מכיוון שכל מה שנדרש מהמגדל הוא להוסיף לתוכה פעם אחת בלבד (ולחדש כל 10 ימים) מי השקיה שעברו דישון. לאחר הוספת המים הם נכנסים לסירקולציה הפנימית של המערכת, והיא משתמשת בהם כדי לדשן את הצמח באופן אופטימלי לאורך הזמן. זאת מערכת מצוינת למתחילים משום שלא צריך לכוון או להגדיר את מינוני הדישון או זמני הפעילות של המערכת, אלא רק להוסיף לתוכה מים, לחבר אותה לחשמל, ולתת לקסם ההידרופוני לעשות את שלו.

מי שבוחר בגידול במערכת WaterFarm צריך לדעת כי ערכת הגידול שמגיעה עם המערכת לא תמיד כוללת משאבת אוויר, אז זו נחוצה לגידול במערכת, ולכן בכל מקרה יש לקנות אותה בנפרד. אם בחרתם לקנות אצל משווק שלא כולל את משאבת האוויר במחיר המערכת, תוסיפו לחישוב שלכם גם את המשאבה, שהיא כאמור חובה לשם שימוש אופטימלי במערכת.

מערכת הידרו לגידול קנאביס הידרופוניקה
מערכת הידרו לגידול קנאביס הידרופוניקה
  1. מערכת DWC מבוססת דליים

מערכת DWC (קיצור באנגלית של המונח “תרבות מים עמוקים” או “גידול במים עמוקים”) היא מערכת דומה יחסית למבנה הכללי של ה-WaterFarm אך היא קטנה יותר ומורכבת מ”יחידות” שכל אחת מהן היא דלי / עציץ בפני עצמו שמאפשר גידול של צמח בודד. באופן עקרוני, גם דלי אחד בודד שאינו “משורשר” ומחובר למערכת גדולה יותר הוא מערכת DWC בפני עצמו, מכיוון שהוא מקיים את עיקרון הפעולה של המערכת.

דלי של מערכת DWC פועל לפי עיקרון דומה לזה של מערכת ה-WaterFarm: הדלי כולו מלא במצע גידול דירופוני כגון הידרוטון, מה שמאפשר לשורשים מרחב צמיחה מקסימלי בתוך גבולות המערכת. בתחתית הדלי יושבות אבן חמצן ומשאבת אוויר, שמעשירות את המים כדי לאפשר קיום חיים בתוכן, וכל המים שקיימים במערכת מרגע ההוספה הראשונה זורמים בה בסירקולציה קבועה ומתוזמנת כדי להפיק את הדישון האיכותי ביותר.

במערכת DWC הצמח יושב בתוך כוס רשת או כלי דומה, שמחליף את ה”טבעת” של מערכת ה-WaterFarm ונותן לצמח בסיס יציב וקבוע לעמוד עליו. ההבדל העיקרי הוא שכאן לצמח יש יסוד קבוע ולא רק גורם שמגביל את הצמיחה ההיקפית שלו, מה שמחזק את עמידות השורשים בעיקר בשלבי הגידול הראשונים.

גם מערכת ה-DWC היא מערכת אופטימלית למגדל המתחיל שעובדת בשיטת “מזוג מים, חבר לחשמל וסע”, וכן קיימות גרסאות רבות שלה שמכילות רכיבי בקרה נוספים שמאפשרים גידול אוטומטי לחלוטין. הגרסה הבסיסית ביותר של מערכת DWC שכוללת עציץ אחד ואת המשאבות החיוניות, דורשת מכם בקרה צמודה יחסית, אך לא מעבר לכך.

מערכת הידרו לגידול קנאביס הידרופוניקה
מערכת הידרו לגידול קנאביס הידרופוניקה
  1. הגרסה הפשוטה – מגש הצפה עם עציצי בד

שתי המערכות שהצגנו עד כה, ה-WaterFarm וה-DWC, שתיהן נחשבות למערכות גידול פשוטות במיוחד. אבל האופציה הפשוטה ביותר באמת, היא שילוב של עציצי בד (מאפשרים זליגת מים פנימה והשקיה 360 מעלות מכל הכיוונים של תחתית העציץ) ומה שנקרא “מגש הצפה” – ששמו מתאר אותו באופן פשוט ומדויק הידרופוניקה וקנאביס מעולם לא היו פשוטים יותר .

“מערכת” של עציצי בד ומגש הצפה, עד כמה שאפשר לקרוא לה בכלל מערכת ולא אלתור מצוין שמתאים לכל מגדל מתחיל, עובדת לפי עיקרון פשוט ביותר: אין צורך להשקות את העציצים באופן פרטני, כאשר ההשקיה מתבצעת לתוך המגש עצמו, ומגיעה לכמחצית משורשיהם של כל הצמחים במקביל. בשיטה זו, כל צמחים יכולים לספוח כמות גדולה של חומרי תזונה עקב חשיפת שטח גדול משורשיהם למים ולחומרי התזונה, ללא צורך במערכת מורכבת או פשוטה.

המילה “הצפה” מתארת באופן מצוין את החיסרון הבולט היחיד של השיטה הזו, בה מתרחשת הצפה של המגש שאוטומטית מכילה פוטנציאל לפורענות ובעיות. בסך הכל מדובר בצורך לעבוד בצורה עדינה יותר ולהימנע משפיכת המים במגש, שבתצורת הגידול הזו, שלא כמו בשתי המערכות האחרות, היא דווקא אפשרית, אך בכל זאת חשוב לקחת את זה בחשבון כאשר בוחרים מערכת הידרופנית חדשה.

חשוב לציין כי מגשי הצפה ועציצי רשת ניתנים לרכישה בגדלים רבים, כך שהאפשרות הזו מציעה למגדל המתחיל גם את רמת הוורסטיליות הגבוהה ביותר, ואת היכולת להתאים את הסט-אפ ההידרופוני החדש לצרכיו המדויקים. יתרון נוסף של האפשרות הזו הוא המחיר הנמוך יחסית שלה, שמאפשר להרכיב אפילו סט-אפ גדול במיוחד במחיר נמוך משמעותית לעומת האלטרנטיבות.

לקניית מערכות הידרופוניות באתר הידרושופ לחץ כאן

איך זה גורם לכם להרגיש?
שתפו את החברים
תגובות: 0

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב-*.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות